XUpTrainer®

Suspension fitness multigym

699 € last 1 pc for special price
599 € Free int. shipping

The equipment of entire gym included in one professional machine, which is also portable and gentle on joints. Fix it to a door frame at home or to a branch outside and strengthen total body. Also suitable for a treatment and prevention of osteoporosis and osteoarthritis. The XUpTrainer multigym is made of quality materials in the Czech Republic (EU).

Package contents:

  • 1 × XUpTrainer® – Suspension Fitness Multigym
  • 2 × XUp® Hanging Straps & Door Anchors
  • 1 × XUp® Padded Bag & Rain Cover
  • 1 × Online Course with a Coach Live

Technical parameters

Load capacity: 120 Kg [265 lb]
Used Materials: Aluminum, stainless steel, galvanized, professional abrasion resistant
Total weight: 4,5 Kg [10 lb]
Dimensions: 35×25×25 cm [14×10×10 in] (in a bag)
Seat area: 70×20 cm [27.6×7.9 in]
Handle length: 13 cm [5.1 in]
Product code: EAN 0745125005515

Where to hang XUP

Simply wherever you find two anchor points, ideally at a height of 2 to 2.5 meters [79 to 98,4 in]. At home to the door using door anchors or outside to the branch using hanging straps (both are included in the package).

Download drawing in PDF

XUP® saves space, time & money. Hang it anywhere and practice anytime.

What experiences have other XUpTrainer® owners

I was surprised with the number of different exercises offered by the XUP Trainer system that provide focused effort with results on all muscle groups on my body. The mechanical pulley system provides a smooth and comfortable range of motion and utilizes my own body weight as resistance. I highly recommend the XUP trainer to achieve the results you are looking for.

Paul S., age 47

I purchased the XUP trainer in order to exercise in my home office in a small apace. XUP trainer allows me to do this. I get a whole body workout with 30 mins without any need for free weights or other bulky equipment. If you have a time pressured life, but want to find time for exercise, then I can recommend XUP as the ideal solution.

Mark R., age 54

The movements with the equipment are smooth and I like that I can change the difficulty of exercises very easily. This piece of equipment does not take up much space in my home gym, is one I can use safely by myself and does not require the use of weights or additional equipment for optimal results which is fantastic.

Moira R., age 17

The X-Up Trainer provides a full body work out through the use of your body weight as resistance. There are a variety of exercises that are challenging and engaging to keep you motivated while you work out using the X-Up Trainer. It is a nice alternative to other body weight training equipment or programs. Give it a try!

Kim S., age 48

X-UP Trainer je naprosto geniální řešeni pro domácí cvičení. Velmi oceňuji úsporu místa v bytě a přesto hravě nahradí velké množství strojů, které jsou v posilovně a zadruhé mi umožnuje dělat cviky, které bych sama na podložce nikdy nezvládla. Snadno a rychle procvičím celé tělo. Můj trénink s X-UPem dostal úplně nový rozměr a dnes si již nedovedu představit cvičení bez něj.

Vlaďka N., age 43

Jako člověk, který potřebuje své tělo v kondici, abych mohl dobře vykonávat svou profesi filmového kameramana, oceňuji na Xup Traineru, jeho ohromné možnosti které nabízí. A i přesto, že jsem někdy unavený a do cvičení se musím nutit, mám vždy dobrý pocit, protože cvičit s Xupem, neboli houpačkou, jak Xup nazývají mé děti, je navíc neskutečná zábava.

Pavel B., age 42

Xup Trainer je skvělý cvičící přístroj, díky němuž jsem zpevnila a zformovala celou postavu, aniž bych přetěžovala bolavá záda. Je to výborný pomocník pro každodenní cvičení.

Aneta K., age 24

Ten výrobek určitě doporučuji, přinesl do mého cvičení oživení, nové cviky a mám pocit, že pomáhá provádět i náročnější sestavy, které bych bez něho nemohl cvičit, takže vám zvýší i sebevědomí.

Vladislav S., age 53

Buy my XUP®

This site uses cookies. By continuing you agree to use the cookies. More information